Pranie pościeli to tylko z pozoru proste zadanie. Często pościele uszyte są z wyjątkowo dekoracyjnych i delikatnych materiałów, które wymagają szczególnego podejścia do prania. Użycie zbyt agresywnych środków piorących może skutkować zniszczeniem pościeli, z kolei zbyt słaby detergent może jej całkowicie nie doprać. Tymczasem utrzymanie w idealnej czystości pościeli i poduszek ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku alergików i małych dzieci.
Nie każdą pościel należy prać tak samo. W zależności od materiału, z którego jest wykonana, pranie powinno się odbywać w innej temperaturze, a często również z użyciem innych środków piorących. Do wyboru mamy wiele proszków, płynów oraz naturalnych preparatów do prania. Niekiedy problemem okazuje się także dobranie odpowiedniej częstotliwości prania pościeli. Sprawdź, jak prać pościel, aby była idealnie czysta.
Jak często należy prać pościel?
W tej kwestii zdania są podzielone. W jednych domach pierze się pościele raz na tydzień, w innych raz na 2-3 tygodnie, a zdarza się, że i raz w miesiącu.
Choć częstotliwość prania pościeli najlepiej wypracowana podstawie własnych doświadczeń w użytkowaniu pościeli z różnych materiałów, to jednak ogólna zasada mówi, że ze względów higieniczno- zdrowotnych nie powinno się prać pościeli rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Jest to konieczne, ponieważ gromadzą się w niej różne nieczystości, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie jak choćby kurz, czy resztki złuszczonego naskórka.
Z kolei w przypadku alergików absolutne minimum to pranie pościeli raz w tygodniu. Zaniedbanie tego może bowiem nasilić uciążliwe dolegliwości alergiczne takie jak astma, czy katar sienny.
Również w przypadku łóżeczek dziecięcych zmiana pościeli raz na tydzień jest konieczna. Ponadto powinniśmy na bieżąco kontrolować jej czystość i zmieniać częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Niezwykle ważną kwestią, o której wielu z nas zapomina jest wypranie pościeli po jej zakupie. Jest to bardzo ważne. Nie tylko, dlatego, że pomoże to wypłukać z tkaniny pozostałości środków chemicznych użytych przy jej farbowaniu, ale również z tego względu, że zanim pościel trafiła do naszego domu przeszła przez wiele rąk- od szwaczek poczynając, po pracowników pakujących, obsługę w hurtowni oraz sklepie, a na końcu jeszcze samych oglądających ją klientów.
Do prania pościeli dla alergika, warto zaopatrzyć się w specjalne antyroztoczowe proszki płyny do prania. Nie zapominajmy także o zamknięciu przed praniem wszystkich zamków lub zapięciu guzików pościeli. Ponadto pamiętajmy, aby zawsze prać pościele na lewej stronie, co zapobiegnie blaknięciu kolorów.
Jak prać różne rodzaje pościeli?
Nie każdą pościel pierze się tak samo. Powłoki na kołdrę i poduszki mogą być wykonane z różnych materiałów, czasami są one bardzo delikatne i ozdobne, a ich pranie w nieodpowiedniej temperaturze może skończyć się niszczeniem pościeli (wyblaknięcie, skurczenie się, rozciągnięcie się, lub uszkodzenie struktury włókien w materiale).
Jak wybrać dobry materiał na pościel?
Warto więc znać zasady prania różnych rodzajów pościeli:
1. Pranie pościeli bawełnianej.
Najlepsze efekty przyniesie pranie pościeli z bawełny w temperaturze 60 stopni. Materiał nie ulegnie zniszczeniu, a pościel będzie dobrze doprana i higienicznie czysta. Pranie w niższej temperaturze niestety może nie być tak skuteczne.
Z kolei gotowanie pościeli bawełnianej przy każdym praniu, czyli pranie jej w pralce w temperaturze 90 stopni spowoduje jej znacznie szybsze niszczenie się. Wygotowanie pościeli ma sens tylko wtedy, kiedy ulegnie ona poważnemu zabrudzeniu i chcemy ją porządnie odkazić, na przykład, jeśli pościel z łóżeczka dziecięcego zabrudzi się moczem, czy kałem, albo maluch na nią zwymiotuje. Wypranie pościeli w wysokiej temperaturze jest konieczne również po chorobie, aby usunąć z niej bakterie i wirusy.
2. Pranie pościeli z kory.
Pościele z kory cieszą się ogromną popularnością między innymi dlatego, że nie wymagają prasowania. Zasady ich prania są właściwie takie same, jak w przypadku zwykłych pościeli bawełnianych. Jeśli powłoka na poduszkę i kołdrę jest słabo zabrudzona i mamy w zwyczaju prać ja co tydzień, to wystarczy pranie w 40 stopniach, a raz na miesiąc w 60.
W przypadku większych zabrudzeń lub po chorobie możemy jednorazowo wygotować pościel z kory. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego zbyt często, ponieważ materiał szybko się zniszczy.
3. Pranie pościeli satynowej.
Satyna to bardzo delikatny i dekoracyjny materiał, którego nie powinniśmy prać w wysokiej temperaturze. Najlepiej sprawdzi się pranie w 40 stopniach.
Co więc zrobić, jeśli satynowa pościel mocniej się poplami, lub zajdzie potrzeba jej odkażenia? Warto wówczas sięgnąć po specjalne odkażające środki do prania lub użyć naturalnych bezpiecznych dla tkanin i skutecznych środków piorących o właściwościach antyseptycznych. Należą do nich na przykład soda oczyszczona oraz naturalne olejki eteryczne z drzewka herbacianego bądź eukaliptusowy.
Unikajmy też stosowania agresywnych proszków do prania, które mogą zniszczyć delikatną tkaninę. Lepiej sprawdzą się delikatne środki piorące w formie płynnej.
4. Pranie pościeli flanelowej.
Flanela, choć jest grubszym materiałem i sprawia wrażenie solidnej, to jednak jest delikatna i wrażliwa na działanie wysokich temperatur podczas prania. Zasadniczo nie należy jej więc prać w temperaturze powyżej 40 stopni, ponieważ może stracić swoją miękkość, mocno się pognieść oraz wyblaknąć.
Jeśli pościel jest naprawdę bardzo brudna, wówczas można jednorazowo uprać ją w 60 stopniach z użyciem odkażających i anty roztoczowych preparatów piorących. Dezynfekujące środki do prania możemy oczywiście stosować również przy regularnym praniu w 40 stopniach.
Do prania flaneli warto dodawać środki zmiękczające tkaniny, co pozwoli na dłużej zachować specyficzną miękką i przytulną fakturę materiału.
5. Pranie pościeli z adamaszku.
Adamaszek to najbardziej odporny materiał pościelowy. Można go bez obaw prać w wysokich temperaturach. Z pewnością się nie skurczy, nie pomarszczy, ani nie wyblaknie. Jest to więc doskonały wybór, jeśli potrzebujesz często prać pościele.
Pościel z adamaszku można prać w temperaturze 90 stopni tak często, jak zajdzie taka potrzeba. Do regularnego prania zaleca się jednak temperaturę 60 stopni.
W przypadku tej tkaniny sprawdzą się zarówno konwencjonalne, jak i ekologiczne środki piorące.
Wybór środków piorących, z których możemy skorzystać przy praniu pościeli, jest ogromny. Dostępne są różnego rodzaju proszki, płyny oraz kapsułki piorące. Ich rodzaj dobierzmy do tkaniny, z jakiej wykonane są poszewki, oraz do ich koloru. Unikajmy prania kolorowych pościeli w środkach przeznaczonych do białych tkanin, nawet jeśli akurat skończył nam się proszek do kolorów, ponieważ zawarte w preparacie środki wybielające z pewnością negatywnie wpłyną na barwę pościeli.
Świetną bardzo skuteczną i o wiele tańszą niż konwencjonalne proszki i płyny alternatywą do prania pościeli, są naturalne ekologiczne środki do prania takie jak indyjskie orzechy piorące, kasztany, soda oczyszczona oraz olejki eteryczne. Kupimy je już nie tylko w ekologicznych drogeriach, ale również często są już dostępne w zwykłych supermarketach. Ich skuteczność jest podobna do chemicznych środków piorących, a są zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszej skóry, bezpieczniejsze dla zdrowia, środowiska naturalnego, a także niedrogie i bardzo wydajne. Warto się nimi zainteresować, zwłaszcza jeśli w domu są alergicy.
Spróbuje. Ciekawe czy zadziała