Wszyscy możemy się zgodzić, że sen to przyjemność, ale to także jedna z podstawowych funkcji organizmu. Dzięki snu regenerujemy się po fizycznym i psychicznym zmęczeniu codziennymi czynnościami. W rzeczywistości sen jest tak ważny, że zwykle spędzamy w łóżku jedną trzecią naszego dnia. Kiedy mamy nawracające problemy ze snem, będzie to miało negatywny wpływ nasz stan fizyczny, poznawczy i emocjonalny. Chociaż siedem do ośmiu godzin snu na dobę jest zazwyczaj wystarczające, zapotrzebowanie na sen różni się znacznie w zależności od wielu czynników. Wymienimy teraz niektóre z tych czynników i jak wpływają one na nasz sen.

Wiek. Sformułowanie „spać jak dziecko” jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ kiedy się rodzimy możemy spać 18 godzin na dobę, przy czym z wiekiem liczba godzin potrzebnych na sen maleje. To właśnie od 20 roku życia zapotrzebowanie na sen utrzymuje się na bardziej stałym poziomie około 7 godzin (sprawdź, dlaczego warto spać 7 godzin dziennie), aż do osiągnięcia wieku podeszłego, kiedy to zapotrzebowanie na sen zmniejsza się do około sześciu godzin, a głębokość i ciągłość snu ulega zaburzeniu. Na tym etapie, spanie mniej i posiadanie większej ilości przebudzeń w nocy będzie normalne.

Płeć

Problemy z bezsennością dotykają częściej kobiet niż mężczyzn.

Sytuacja życiowa i stres

Sytuacje takie jak przeprowadzka czy posiadanie dzieci wpłyną na godziny, które możemy poświęcić na sen. Stresory, takie jak projekt w pracy czy egzaminy, mogą spowodować, że będziemy mniej wypoczęci ze względu na mniejszą ilość czasu na sen i poziom aktywacji skumulowany w ciągu dnia. Tym stanom zmian i stresu często towarzyszą zmartwienia, które utrudnią nam sen.

Problemy fizyczne

Cierpienie na ostre lub przewlekłe choroby to czynniki, które zapowiadają gorszy sen. W rzeczywistości doświadczenie bólu często nasila się w nocy i jest jednym ze schorzeń, które najczęściej towarzyszy problemom ze snem. Szczególnym przypadkiem jest zespół bezdechu sennego, który jest formą zaburzeń snu związanych z oddychaniem. Bóle głowy, podrażnienie gardła i intensywne chrapanie wskazują na obecność tego zespołu, w którym dochodzi do niedrożności dróg oddechowych.

Zmiany w zwykłych czynnościach

Zmiany w pracy, podróże do krajów w innej strefie czasowej czy przejścia wakacyjne mogą zaburzyć nasz zwykły rytm snu. W rzeczywistości każdy nawyk, który wiąże się z nieregularnym harmonogramem snu, jest czynnikiem ryzyka dla bezsenności.

Nastrój

Bezsenność jest jednym z objawów obecnych w zaburzeniach nastroju, takich jak depresja czy lęk uogólniony. Warto wiedzieć, że nieleczona bezsenność jest czynnikiem ryzyka nawrotu choroby u osoby, która cierpiała na depresję.