Jeśli przez całą noc leżałeś w łóżku zmagając się z bezsennością, ostatnią rzeczą na świecie, którą chcesz zrobić, jest wstać z łóżka wcześniej niż musisz. Te ostatnie chwile w zaciszu Twojego koca to skarb, z którego nie chcesz rezygnować.

Nasze ciała mają wewnętrzne zegary, według których żyjemy. Mówią nam, kiedy jesteśmy zmęczeni. Posłuchaj ich, prawdopodobnie będziemy leżeć w łóżku mniej więcej do tej samej pory każdej nocy.

Jak pokonać bezsenność przez wcześniejsze wstawanie?

Czasami, choć mogą być trochę nieswojo i zamiast szybko zasypiać, czujemy, że przejmują szpony bezsenności. Jednym ze sposobów na walkę z tym w naturalny sposób jest po prostu dostosowanie czasu, który spędzasz spanie. Wstając wcześniej, zmuszasz wewnętrzny zegar swojego ciała do zmiany, a jeśli cierpisz na bezsenność, może to być naturalne lekarstwo, które działa. Sen jest niesamowicie ważny dla zdrowego trybu życia – każda minuta snu ma wpływ na to, jak się czujemy wypoczęci.

Jeśli stracimy godzinę snu, my może mieć trudny dzień, czuć się ospałym i zmęczonym i odliczać godziny do czasu, aż będziemy mogli do domu i z powrotem do łóżka. Dość często kładziemy się spać trochę wcześniej i zamiast wpadać w a głęboki sen, tak jak się spodziewaliśmy, zamiast tego rzucamy się i obracamy, nie mogąc odpocząć. Nadchodzi poranek i czujemy się wyczerpani, spędzając każdą ostatnią sekundę w łóżku wcześniej alarm rozbrzmiewa na początku naszego dnia. To wzór, który można powtarzać noc po nocy. To nie musi jednak być. Zamiast sięgać po tabletki nasenne do walki z bezsennością, możesz spróbować znacznie bardziej naturalnego podejścia.

Zróżnicowanie ilości snu, który uzyskujesz poprzez wcześniejsze wstawanie z łóżka, może mieć znaczący wpływ różnica. Nawet zaledwie piętnaście minut każdego ranka może przynieść efekt. Nie jest jednak łatwo się wydostać leżeć w łóżku, gdy jesteś zmęczony, ale warto spróbować, jeśli nie masz siedmiu lub ośmiu godzin spać, że czujesz, że powinieneś. Co zrobić z tą porą rano, zależy od Ciebie. Możesz wziąć dłuższy prysznic, trochę popracować lub zaangażuj się w jakieś ćwiczenia. Jedną z rzeczy, które lubią niektórzy, jest przygotowywanie śniadania na partner lub rodzina. Pod koniec dnia naprawdę poczujesz zmianę w swoim ciele po tych utraconych chwilach snu. Kiedy nadejdzie Twoja regularna pora snu, poczujesz się na tyle przygotowany i zmęczony, że nadejdzie sen dużo łatwiej.

Możesz nawet budzić się mniej razy w nocy. Ważne jest, aby utrzymać tę rutynę przynajmniej przez kilka poranków. Twoje ciało się dostosuje do tego nowego czasu snu i niedługo twoja bezsenność będzie już odległą przeszłością.