W życiu codziennym zmagamy się ze sporym stresem. Każdego dnia mamy nerwowe sytuacje. Może to często powodować problemy ze snem.

Czym jest bezsenność i dlaczego nie warto jej lekceważyć?

Kiedy nie prześpimy z jakiegoś powodu jednej nocy, nie powinniśmy popadać w panikę. Jeśli jednak problem pojawia się częściej lub występuje chronicznie, nie śpimy kilka nocy z rzędu, trzeba interweniować. Brak snu ma zazwyczaj podłoże nerwowe. Denerwujemy się czymś, nadmiernie myślimy, stresujemy. Spirala lęku się nakręca. Z każdą kolejną nieprzespaną godziną rośnie nasza frustracja.

Taka sytuacja może ostatecznie doprowadzić do obsesji. Będziemy bali się położyć spać, wiedząc i czując, że i tak nie zaśniemy. Z każdą nieprzespaną minutą będą pojawiać się strach i lęk. To pierwsze poważne objawy depresji i nerwicy lękowej, które wzięły się właśnie z nieprzespanych nocy.

Bezsenności zatem nie można lekceważyć

Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z nią samemu, warto udać się do specjalisty. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Jedna nieprzespana noc to jeszcze nie tragedia. Czasami z jakichś przyczyn po prostu może się przydarzyć. Jeśli jednak zdarza Ci się to częściej, musisz porozmawiać z lekarzem. Na początek wystarczy zwykły lekarz rodzinny. Jednak jeśli problem jest głębszy, a wszystko zmierza ku depresji i nerwicy, będzie konieczna pomoc farmakologiczna od psychiatry, być może wizyty u psychologa.

Bezsenność to nic przyjemnego. Póki zdrowie dopisuje i wszystko jest w porządku nie bagatelizuj snu. Dbaj o drobne szczegóły, czystą pościel, wietrzenie przed snem. Łóżko niech służy Ci wyłącznie do snu. Nie bawi się w nim telefonem, nie używaj w nim laptopa, a już na pewno nie jedz posiłków. Ostatecznością może być lekka książka do „poduszki”. Być może to będzie Twoja terapia na uspokojenie i zmęczenie. Warto jednak, by łóżko kojarzyło się wyłącznie z odpoczynkiem, snem i regeneracją.

Więcej artykułów o zdrowym stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.plotkarz.pl/.