Czujesz się zmęczony i senny, kładziesz się do łóżka, a sen nie przychodzi. Przekręcasz się z boku na bok, godziny leniwie upływają, a snu jak nie było tak nie ma. Czujesz zniechęcenie, złość i frustrację. Jeśli masz wrażenie, że właśnie przeczytałeś o sobie – najprawdopodobniej borykasz się z bezsennością. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym problemem.

Bezsenność chorobą dzisiejszych czasów

Problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, wczesne budzenie się ranem, zła jakość snu to symptomy zaburzeń rytmu snu, z którymi statystycznie zmaga się jedna na trzy osoby. Bezsenność, bo właśnie o niej mowa może być objawem innego schorzenia bądź stanowić odrębną jednostkę chorobową. Ta uciążliwa dolegliwość, którą trudno wyleczyć może dotknąć każdego w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną problemów ze snem są zaburzenia psychiczne niemniej jednak wśród przyczyn bezsenności wymienia się także: narażenie na stres, przyjmowanie niektórych leków, używki, zaburzenia hormonalne, niektóre choroby, ale także sprzęty elektroniczne, które emitują białe i niebieskie światło przyczyniające się do trudności z zasypianiem.

Sprawdź, czy cierpisz na bezsenność

Jedna bądź dwie nieprzespane noce nie świadczą jeszcze o bezsenności, jednak jeśli zaburzenia snu towarzyszą Ci przez długi czas i występują regularnie, tj. co najmniej trzy razy w tygodniu przez minimum miesiąc, co utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie możesz borykać się z bezsennością.
Osoby, które zmagają się z problemami sennymi:
– Pomimo 8-10 godzinnego snu – nie wysypiają się.
– Mają problemy z zasypianiem, często udaje im się zasnąć dopiero nad ranem.
– Często odsypiają w ciągu dnia.
– Nie mogą zasnąć, mimo zmęczenia.
– By przyszedł sen, muszą wspomagać się środkami nasennymi.
Jeśli, co najmniej dwa punkty dotyczą również Ciebie, możesz przypuszczać, że bezsenność to Twój problem. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na walkę z zaburzeniami snu. Jeśli jednak pomimo wdrożenia ich w życie, kłopoty ze snem nadal będą się utrzymywały – udaj się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie..

Pościel flanelowa – idealna na zimowe noce.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Ziemista cera, cienie pod oczami, złe samopoczucie, problemy z pamięcią i koncentracją to tylko niektóre z objawów pojawiających się u osób z zaburzeniami snu. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że niewystarczająca ilość snu znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość naszego życia. Zatem, jak sobie radzić z bezsennością? Przetestuj nasze sposoby.
– Traktuj swoje łóżko jako miejsce tylko do spania. Nie czytaj w nim książek czy gazet, nie jedz, nie oglądaj telewizji, nie korzystaj z laptopa.
– Kładź się spać tylko wtedy, kiedy naprawdę czujesz się zmęczony i senny. Jeśli po położeniu się do łóżka wciąż nie możesz zasnąć – wyjdź z sypialni i ponownie do niej wróć po około 30 minutach.
– Codziennie wstawaj z łóżka o tej samej porze.
– Spędzaj w łóżku maksymalnie 8 godzin.
– Nie śpij w ciągu dnia.
– Co najmniej 3 godziny przed snem nie pij kawy ani nie przyjmuj innych środków pobudzających.