Zawsze mówiło się, że kolacja powinna być jak najlżejsza i jak najmniej uciążliwa, aby uniknąć ciężkiego trawienia, które uniemożliwia prawidłowy odpoczynek. Wiele osób popełnia wielki błąd, jedząc kolację tak, jakby była ona posiłkiem dnia.

Ponadto, aby uniknąć dodatkowych kilogramów, należy za wszelką cenę unikać szeregu produktów spożywczych, które omówimy poniżej.

Węglowodany

Węglowodany są zabronione podczas kolacji, ponieważ są bardzo kaloryczne i trudne do strawienia. Zaleca się spożywanie węglowodanów rano, ponieważ dostarczają one dużej ilości energii, która jest niezbędna, aby jak najlepiej przygotować się do dnia.

Jeśli chodzi o spożywanie węglowodanów, lepiej jest wybierać węglowodany z pełnego przemiału, ponieważ są one znacznie zdrowsze. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w serwisie weglowodany.pl.

Czerwone mięso

Zachowaj umiar w jedzeniu czerwonego mięsa, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na spożycie go wieczorem. Czerwone mięso jest bogate w białka, które są trudne do strawienia, zwłaszcza w nocy. Może to powodować poważne problemy ze snem i bezsenność. Ponadto czerwone mięso jest bogate w tłuszcze nasycone, które obniżają poziom serotoniny, regulującej poziom hormonu snu.

Czekolada

Ciemna czekolada jest zalecana w ciągu dnia ze względu na swoje ogromne korzyści zdrowotne. Problem polega na tym, że spożywanie ich w nocy może spowodować większe niż powinno pobudzenie i poważne problemy, gdy trzeba będzie położyć się spać. Jeśli jesteś „czekoladoholikiem”, możesz się nią cieszyć przez cały dzień, zachowując umiar.

Witamina C

Witamina C jest obecna w takich produktach, jak truskawki i mandarynki. Są idealne do spożywania w ciągu dnia ze względu na dużą ilość składników odżywczych, które dostarczają organizmowi. Nie zaleca się jednak spożywania ich na noc ze względu na zawartą w nich kwasowość. Kwasowość utrudnia trawienie i dlatego może powodować duże problemy z zasypianiem.

Grzyby

Grzyby są całkiem dobre dla zdrowia, o ile są spożywane z umiarem i w ciągu dnia. Są bardzo ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się spożywania ich na noc. Pamiętaj, aby spożywać je z umiarem i w małych ilościach.

Za dużo wody

Woda jest idealna do utrzymania doskonałego nawodnienia organizmu. Jeśli w nocy wypijesz zbyt dużo wody, prawdopodobnie będziesz musiał wstawać kilka razy w ciągu nocy. Jest to dość irytujące, ponieważ ponowne zasypianie trwa zbyt długo. Aby tego uniknąć, zaleca się korzystanie z toalety tuż przed pójściem spać.

Kawa

Udowodniono naukowo, że picie kawy w nocy nie jest korzystne dla zdrowia, ponieważ wpływa ona na tętno i utrudnia odpoczynek. Eksperci odradzają picie kawy po południu, a jeśli już, to bezkofeinowej. Kofeina jest całkowicie niewskazana w nocy lub na kilka godzin przed snem.

Podsumowanie o tym czego nie jeść przed snem

Oto niektóre z pokarmów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz spać spokojnie. Oprócz takich pokarmów należy unikać spożywania zbyt obfitych posiłków na kolację.

Lepiej jest położyć się do łóżka po zjedzeniu lekkiej i zdrowej kolacji, ponieważ trawienie będzie o wiele lepsze, a Ty nie będziesz mieć problemów z zasypianiem i odpoczynkiem, którego organizm potrzebuje, aby poczuć się zregenerowanym.