Nieprzespane noce to nie tylko zabawa do wczesnych godzin porannych. Mogą być również spowodowane dłuższą niż zwykle pracą lub opieką nad dziećmi, osobami starszymi lub chorymi. Jednak te zachowania, jeśli są częste, mogą mieć negatywny wpływ na naszą florę jelitową.
Niedostateczna ilość snu, jaką powinno się zapewnić z racji wieku, wpływa na zdrowie na różne sposoby. W ciągu dnia gorzej funkcjonujemy, mamy gorszy nastrój, czujemy się ciągle zmęczeni i może to zmienić naszą mikrobiotę. Sen krótszy niż zalecana liczba godzin ma wpływ na naszą mikrobiotę. Może to prowadzić do takich problemów, jak nadwaga lub cukrzyca typu 2.
Dlaczego warto dbać o florę bakteryjną jelit — czy to takie ważne?
Kiedy się rodzimy, nasza flora jelitowa zaczyna się rozwijać w procesie, który trwa około dwóch lub trzech lat, aż osiągnie dojrzałość i będzie nam towarzyszyć przez resztę życia.
Uważana jest za kolejny organ naszego ciała, pobiera energię z pożywienia, poprawia motorykę jelit i ich funkcje, wzmacnia ściany jelit, ale także chroni przed patogenami, wytwarza metabolity ważne dla naszego zdrowia, syntetyzuje witaminy i hormony, wspomaga układ odpornościowy, wpływa na krążenie lipidów we krwi oraz na funkcjonowanie mózgu, wątroby, nerek czy skóry. Rodzaj diety, przyjmowanie niektórych leków, stres, brak snu – to czynniki ryzyka dla zachowania równowagi w organizmie, a tym samym dla naszego zdrowia.
Czy nieregularny sen rzeczywiście wpływa na naszą mikrobiotę?
Rytm okołodobowy jest ważny nie tylko dla określenia rytmu snu i odżywiania, ale także dla aktywności wszystkich osi hormonalnych, regeneracji komórek i aktywności mózgu, a także innych funkcji. Flora jelitowa, która jest ściśle zaangażowana w te procesy, wydziela różne cząsteczki o określonych porach dnia. Dlatego w nocy dominują te, które są związane z metabolizmem energetycznym, naprawą komórek i ich wzrostem. W ciągu dnia bakterie jelitowe wytwarzają cząsteczki, które utrwalają ich własną kolonizację w jelitach. Tak więc nocny post jest korzystny dla produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, takich jak maślan. Chroni to jelita, a także reguluje poziom glukozy za pomocą różnych hormonów związanych z glukozą. Należy również pamiętać, że metabolity wydalane w czasie posiłków są związane z wchłanianiem białek, lipidów i metabolizmem aminokwasów. Na przykład zaburzenie równowagi w mikrobiocie może prowadzić do zmniejszenia dostępności tryptofanu do syntezy serotoniny na poziomie mózgu. Ponadto niektóre badania wykazały, że jest ona powiązana z produkcją melatoniny (hormonu snu). Mniejsza ilość snu powoduje, że różnorodność i ilość bakterii jelitowych ulega zmianie.
Prowadzi to do problemów z metabolizmem, które mogą poważnie wpłynąć na osoby, które nie mają odpowiedniego harmonogramu snu. Bezsenność wpływa na stan flory jelitowej. Pacjenci pozbawieni snu wykazują zmiany w swojej mikrobiocie podobne do tych, jakie występują u osób otyłych w porównaniu z osobami zdrowymi. Wykazują one o 20% mniejszą wrażliwość na insulinę, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2. Należy również pamiętać, że późne noce prowadzą do niepożądanych nawyków, takich jak jedzenie późno w nocy, co może zakłócać sen i prowadzić do błędnego koła, które nie jest zgodne z rytmem okołodobowym.
Nadużywanie alkoholu i fast foodów w godzinach wieczornych zaburza rytm mikrobioty jelitowej. Prowadzi to do dysbiozy. Jest to zmiana składu i/lub funkcji bakterii, które żyją razem w naszym organizmie jako komensale, co może prowadzić do zapalenia jelit i zwiększonego ryzyka innych chorób.
Więcej publikacji o zdrowym stylu życia, znajdziesz w serwisie https://www.popieram.pl/.