Ilu naukowców – tyle teorii. Ilu lekarzy – tyle złotych porad i recept na długowieczność. Jedną z kluczowych kwestii w zdrowym odżywianiu jest posiłek tuż przed snem. Można, czy nie? Ile wcześniej ostatni i co powinno się w nim znaleźć?

Czy warto/można jeść przed snem?

Na pewno nie warto jeść dużo, obżerać się, jeść tłusto i niezdrowo. Czy jednak kawałek warzywa, owocowej sałatki, serka wiejskiego, może zaszkodzić naszemu snu? Bardzo wątpliwe. Mało tego, znacznie gorzej będzie Ci się zasypiać, kiedy będzie ssało w żołądku z głodu.

Są takie dni, kiedy wracam z pracy po 22. Siłą rzeczy, czasami po prostu odczuwam głód. Najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to zasiąść np. nad ulubionym serialem czy filmem i zacząć jeść. Szybko stracisz kontrolę i nadrobisz wszelkie kalorie z całego dnia ze sporą nadwyżką. Musisz to kontrolować. Nie jedz dużo. Jeśli już, coś delikatnego. Trochę nabiału, niech to będzie nawet mała kromka z serkiem. Nie obżeraj się jednak, niezależnie od tego, czy zaśniesz o 22:30 czy może po północy.

Magiczne dwie godziny przed snem?

Tak, jest to jakiś złoty środek. Jeśli jednak zjesz za dużo dwie godziny przed snem, to też nie będzie mądre. Jeśli zjesz za mało, nie wiem, czy ta zasada się sprawdzi. Nie ograniczaj się stricte czasowo. Po prostu, zjedz drobną kolację wtedy, kiedy Ci pasuje pod warunkiem, że będzie lekka i nie zjesz jej tuż przed zaśnięciem z głową na poduszce, będąc schowanym pod ciepłą kołderką.

Więcej artykułów o kulinariach i zdrowym odżywaniu, znajdziesz w serwisie porcja.pl.

Umiar i liczenie posiłków – to jest ważne

Jesz cztery razy dziennie? O 17 zjadłeś swój 3 posiłek? Zjedz czwarty nawet o 22. Pewnie i tak zaśniesz koło północy. Trochę serka wiejskiego, pomidora czy ogórka Ci nie zaszkodzi. Nie popełniaj jednak błędu obżarstwa. Daj w nocy odpocząć też układowi pokarmowemu. A i sny będą spokojniejsze. Organizm Ci podziękuję lepszym samopoczuciem kolejnego dnia. A i dla sylwetki będzie to korzystne.

Odrzuć złe nawyki. Niech zdrowe i racjonalne odżywianie staną się Twoim nowym stylem życia.