Co dzień rano budzisz się niewyspany, zdarza się, że do tego boli cię głowa i znowu dowiadujesz się, że głośno chrapałeś przez sen? To może być coś o wiele poważniejszego, niż tylko zwykłe chrapanie i niewyspanie. Dowiedz się, czym jest bezdech senny, skąd się bierze i czy można mu zaradzić.

Czym jest bezdech senny?

O schorzeniu tym można mówić, gdy w trakcie snu następują cykliczne przerwy w oddychaniu, spowodowane zamknięciem dróg oddechowych, trwające co najmniej 10 sekund. Takich epizodów w ciągu tylko godziny snu może być kilkadziesiąt i powodują one niedotlenienie organizmu, co przyczynia się do ogólnego zmęczenia, niewyspania, bólów głowy, czy problemów z koncentracją. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy typu 2 i depresji. Jest także szczególnie niebezpieczny kierowcom, gdyż zwiększa ryzyko zaśnięcia podczas prowadzenia pojazdu.

Skąd się bierze bezdech senny?

Zasadniczo bezdech senny przyczyny może mieć bardzo różne. Na jego wystąpienie wpływa m.in. nadwaga, w szczególności karku. Może się pojawić także ze względu na szczególne cechy anatomiczne, np. cofniętą żuchwę, przerost języka lub migdałków podniebiennych, a także innych anomalii, które zwężają gardło. Innymi przyczynami są: alkohol, leki sedatywne (działające uspokajająco i nasennie), obciążenia rodzinne, choroby przewlekłe, tj. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność tarczycy.

Czy leczenie bezdechu sennego jest konieczne?

Każde niedotlenienie jest niebezpieczne dla organizmu, dlatego leczenie bezdechu sennego jest niezbędne. Wizyta u lekarza pozwoli dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia, stosownie do indywidualnych potrzeb. Bezdech senny leczenie może mieć w różnych formach. Lekarze mają do wyboru takie metody, jak: wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparat CPAP) lub metody operacyjne.

Nie ryzykuj poważniejszych powikłań, więc jeśli dostrzegasz u siebie oznaki bezdechu sennego, koniecznie zgłoś się do lekarza, a on pokieruje twoim leczeniem. Zyskasz dłuższe życie w zdrowiu oraz większy komfort snu dla siebie i swoich bliskich.

Więcej porad związanych ze zdrowiem znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.