Zapewne każdy z nas miał ciężką noc, podczas której nie mógł zasnąć, i przewracaliśmy się z boku na bok, lub na nasz sen działały czynniki zewnętrzne, jak płacz dziecka czy hałas na ulicy. Następny dzień nie był dla nas łaskawy, nasze oczy były zmęczone i mieliśmy kłopoty z koncentracją.
Jeśli zdarza się nam to sporadycznie, raz na kilka miesięcy, nie będzie to problem dla naszego organizmu, lecz gdy nie możemy zasnąć kilka nocy pod rząd, i nasz problem bezsenności narasta, to będzie to miało negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Tylko jak bezsenność wpływa na nasz organizm i nasze samopoczucie i jak można to wyleczyć?

CZYM JEST BEZSENNOŚĆ?

Problemy ze snem mają zazwyczaj kobiety, W Europie aż 64% kobiet ma problemy ze snem oraz 36% mężczyzn, w Polsce bezsenność dotyka 61% kobiet i 39% mężczyzn. Najczęściej problem bezsenności nasila się po 60. roku życia.
Lekarze na całym świecie zgadzają się, że nasz sen powinien trwać 7-8 godzin, a jeśli śpimy poniżej 6 godzin dziennie, może to przyspieszyć przedwczesną śmierć o 12%.

Bezsenność może oznaczać, że przewracamy się na łóżku przez kilka godzin, zanim zaśniemy, gdy budzimy się kilka razy w ciągu nocy. Lub wtedy gdy, mimo że przespaliśmy całą noc, nadal czujemy się zmęczeni. O problemie bezsenności możemy mówić, gdy pojawia się ona minimum trzy razy w tygodniu przez okres trzech miesięcy.

PRZYCZYNY BEZSENNOŚCI

Do najczęstszych powodów problemów ze snem, zaliczamy

  • stres- taki, który towarzyszy nam przez kilka dni, a nawet miesięcy, spowodowany pracą, sytuacją rodzinną czy problemami w szkole
  • złe nawyki- takie jak, korzystanie z telefonu, oglądanie telewizji, czy przedmioty, które emitują niebieskie światło
  • przyczyny związane ze stanem naszego zdrowia
  • zbyt ciężkie posiłki przed snem
  • niewygodne łóżko

SKUTKI PROBLEMÓW ZE SNEM

Deficyt snów może mieć poważne skutki dla naszego organizmu i funkcjonowania, są to m.in.

  • Zaburzenia funkcji poznawczych- czyli mamy problemy z pamięcią, koncentracją, skupieniem oraz z nauką
  • Wahanie nastroju- łatwiej popadamy w agresję i jesteśmy bardziej drażliwi. Ponadto bezsenność może zwiększyć lub przyczynić się do depresji.
  • Zmniejszenie libido- problemy ze snem, mogą zmniejszyć nasz popęd seksualny
  • Obniżona odporność- niewyspanie się zwiększa możliwość zachorowania
  • Kłopoty z logicznym myśleniem- osoby, które nie mogą się wyspać w nocy, mają większe problemy z rozwiązywaniem zadań matematycznych oraz z podejmowaniem decyzji
  • Zwiększenie wagi ciała- podczas snu nasz organizm się regeneruję, lecz gdy zaczynamy mieć problemy ze snem, nasz organizm nie ma już tak dużo czasu na regenerację, co może spowodować zaburzenie gospodarki hormonalnej, co może skutkować zwiększonym apetytem.
  • Bóle głowy- jest to najczęstsza przyczyna bezsenności.

Bezsenność może również znacząco wpływać na rezultaty osiągane przez sportowców. O bardzo dużym negatywnym wpływie bezsenności na kulturystów rozpisali się ostatnio redaktorzy kulturystycznego bloga kulturystyka24.pl.

JAK MOŻNA PORADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ?

Jeśli sądzisz, że twoje zaburzenia snu, nie są tak częste i nie wpływają one niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, a chcesz dobrze się wyspać w nocy, warto skorzystać z kilku wskazówek:

  1. zrezygnuj z telefonu przed snem- nie tylko z telefonu, ale także z komputera i telewizji. Najlepiej wyłączyć urządzenia, które emitują światło niebieskie, godzinę przed snem.
  2. Spróbuj się zrelaksować, nie myśl o nieprzyjemnych rzeczach, lub o tym co masz zrobić jutro. Daj sobie chwilę relaksu, np. medytując.
  3. Zdrowa dieta- warto zadbać o swoją dietę, ponieważ zbyt agresywne diety czy niedostarczanie organizmowi wszystkich ważnych składników spożywczych, może doprowadzić lub nasilić naszą bezsenność.