Jeśli zainwestujesz w urządzenie do monitorowania snu, np. Smartwatch, możesz poprawić jakość snu, a co za tym idzie jakość życia, z której możesz się cieszyć. Więcej z nas jest zestresowanych i niespokojnych niż kiedykolwiek wcześniej, więc zapewnienie wystarczającej jakości snu jest konieczne.

Monitoring własnego snu – to powinieneś wiedzieć

Jeśli jesteś pozbawiony snu przez dłuższy czas, jesteś podatny na problemy zdrowotne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Choroby serca, choroby układu oddechowego i cukrzyca typu II są powiązane z bezsennością.
Podczas gdy jesteśmy bardzo świadomi tego, co robimy w ciągu dnia, w nocy nasze rutyny często się gubią. Jesteśmy przyzwyczajeni do monitorowania wzorców zachowań w ciągu dnia, od tego, co jemy, po ilość ćwiczeń, więc powinniśmy zacząć robić to samo w godzinach nocnych.

Nie lekceważ monitorowania własnego snu

Jeśli śledzisz swój sen, największą korzyścią jest to, że zaczniesz dostrzegać powiązania między wzorcami snu a ogólnym samopoczuciem. Na przykład odkryjesz, czy picie kawy lub spożywanie kofeiny wpływa negatywnie na twój sen, czy też alkohol, który pijesz, wpływa na jakość odpoczynku.

Dowiesz się również, czy pora, w której ćwiczysz, wpływa na Twoje wzorce snu, czy ćwiczenie wieczorem lub rano jest dla Ciebie najkorzystniejsze, a także czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu poprawia lub pogarsza Twój wypoczynek. Będziesz mógł sprawdzić, czy istnieje związek między korzystaniem z urządzeń i komputerów a jakością snu, a także, jak długo Twój sen lub jego brak koreluje z doświadczanym poziomem stresu i lęku.

Podsumowanie – monitoring własnego snu

Będziesz nawet w stanie określić, czy jedzenie późnym wieczorem, czy niektóre pokarmy wpływają na twój sen, a w przypadku kobiet, czy ich cykl menstruacyjny powoduje wahania jakości snu. Określając te wzorce, możesz łatwo wybrać zmiany w swoim stylu życia, które nie tylko pomogą Ci efektywniej spać, ale także pomogą Ci być bardziej produktywnym, sprawnym i zdrowym oraz bardziej pozytywnym we wszystkich dziedzinach życia.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.