Życie nie zawsze jest kolorowe. Bywa trudne, gwałtowne, nieprzewidywalne. Na domiar złego, jakbysmy mieli za dużo czasu, musimy przesypiać od 1/4 do 1/2 naszego życia.
Świadome sny – to możliwe!
Wielu z nas ma zwyczaj dosłownie spania byle jak. Śpimy bezmyślnie, przez tysiące dni pod rząd marnując czas, króty można wykorzystać, aaby być w pełni świadomym i jakby… żywym. We śnie. Taak, da się.
Chodzi mi o świadome sny- te, w których masz kontrolę nad wydarzeniami i możesz sobie korzystać z życia, choć przecież śpisz. Odlot, nie? Czy twoim zdaniem bycie nieświadomym lub nawet „bycie w niebycie” w trakcie snu to najlepsze wykorzystanie twojego ograniczonego życia i czasu? Nie tylko marnujesz część swojego skończonego zapasu czasu, który dane jest ci przeżyć, ale tracisz szanse i lekcje, które mogą zmienić resztę twojego życia. Budząc się i zyskując świadomośćw swoich snach, wzbogacisz swoje doświadczenia życiowe, a jeśli wykorzystasz te godziny świadomości, aby eksperymentować i ćwiczyć swój mózg, możesz również lepiej wykorzystać swoje godziny czuwania.
Możemy znosić nie tylko wiedzę, ale także nastroje od stanu świadomego snu do stanu przebudzenia. Jeśli budzimy się śmiejąc się z zachwytu z fantastycznego świadomego snu, nie jest zaskakujące, że nasz nastrój na jawie został rozjaśniony uczuciem radości.
To przeniesienie korzystnych uczuć do stanu przebudzenia jest kluczowym aspektem świadomego śnienia
Sny, przywoływane lub nie, często wpływają na nasz nastrój po przebudzeniu, czasami przez większą część dnia.
Nawet jeśli negatywne skutki „złych” snów mogą sprawić, że poczujesz się, jakbyś wstał po niewłaściwej stronie łóżka, pozytywne odczucia przyjemnego snu mogą pobudzić Cię do emocji,
pomagając rozpocząć dzień z pewnością siebie i siłą. Tym bardziej dotyczy to inspirujących świadomych snów.
Być może nadal wierzysz: „Moje wymarzone życie jest wystarczająco intrygujące. Dlaczego miałbym starać się zwiększyć świadomość tego?” Kiedy już doświadczysz rozpoznania, że śnisz i że twoje możliwości są znacznie większe, niż myślałeś, możesz sobie wyobrazić, jak podobne będzie uświadomienie sobie w twoim życiu na jawie.
Jeśli nie miałeś jeszcze świadomego snu, możesz mieć trudności z wyobrażeniem sobie, jak to jest.
Chociaż musisz przez to przejść, aby naprawdę wiedzieć, jak to jest, możesz pomyśleć o tym doświadczeniu, porównując świadome śnienie do przypuszczalnie bardziej znanego stanu świadomości: tego, w którym jesteś teraz! Poniższe ćwiczenie poprowadzi cię przez wycieczkę po twoim codziennym stanie świadomości. Poświęć około minuty na każdym z kroków.
Bądź świadomy tego, co widzisz: zauważ bogato odchylone i żywe wrażenia — kształty, kolory, ruch, wymiary i cały widzialny świat
Bądź świadomy tego, co słyszysz: zarejestruj różne dźwięki odbierane przez twoje uszy — różny zakres intensywności, wysokości i jakości tonalnej, być może w tym powszechny cud mowy lub cud muzyki.
Uświadom sobie, czego dotykasz: fakturę, wagę, radość, ból, ciepło i zimno oraz całą resztę. Podobnie zauważ, jak twoje ciało się teraz czuje i porównaj to z wieloma dodatkowymi sposobami, w jakich czuje się w innych czasach, zmęczone lub pracowite, sztywne lub giętkie, bolesne lub przyjemne itp.
Uświadom sobie, jak to jest smakować: skosztuj różnych potraw i substancji lub przypomnij sobie i żywo wyobraź sobie ich smaki. Uświadom sobie, co czujesz: aromat ciepłych ciał, ziemi, kadzidła, dymu, zapachu, czekolady, cebuli, alkoholu i morza. Zapamiętaj i wyobraź sobie tyle z nich, ile jesteś w stanie.
Zajmij się oddychaniem. Minutę temu prawdopodobnie nie byłeś świadomy swojego oddechu, mimo że robiłeś wdech i wydech 50 razy podczas wykonywania tego ćwiczenia. Wstrzymaj oddech na kilka sekund. Wypuść to. Teraz weź głęboki oddech. Zauważ, że bycie świadomym oddechu pomaga ci celowo go zmienić.
Uświadom sobie swoje uczucia. Pamiętaj o różnicy między gniewem a radością, spokojem a podekscytowaniem i tyloma dodatkowymi emocjami, ile chcesz poczuć.
Więcej wpisów o podobnej tematyce, znajdziesz w serwisie https://www.esennik.pl/.
Uświadom sobie swoje myśli. Co myślałeś podczas wykonywania tego ćwiczenia? O czym teraz myślisz? Jak prawdziwe wydają się myśli?