W dzisiejszych czasach nie myślimy zbyt wiele o tym, jak i ile odpoczywamy. Nie chcemy marnować swojego życia na sen, dlatego drastycznie go skracamy, czasem nawet i do pięciu godzin, tłumacząc sobie i innym, że przecież zawsze zdążymy się jeszcze wyspać po śmierci.

Dlaczego zdrowy sen jest taki ważny?

Ano ale chodzi przecież o to, by ta śmierć przyszła po nas jak najpóźniej. Jeżeli zaczniemy stosować różne domowe sposoby na zdrowy sen, będziemy mogli lepiej się regenerować, a to z kolei sprawi, że na dłużej utrzymamy swój organizm w stanie pełnej sprawności i uchronimy go przed rozmaitymi chorobami, które mogłyby zakończyć się nawet śmiercią.

Dobroczynny wpływ snu na nasze funkcjonowanie odczuwamy jednak na co dzień, tak więc na pozytywne efekty zdrowego i jakościowego wypoczynku nie musimy czekać ani miesiącami, ani tym bardziej latami. Dostrzegamy je od razu. Spróbujmy najpierw chociażby przez jeden tydzień spędzać w łóżku (i to każdej nocy!) przynajmniej te osiem godzin. Efekt? Działanie naszego mózgu znacząco się poprawi. Poprawie ulegnie także nasz stan psychiczny – najprawdopodobniej będziemy mniej nerwowi i spokojniejsi, a zadania, które niegdyś wydawały się niesamowicie trudne, staną się czymś do przejścia.

Sposoby na sen pozwolą nam także szybciej się koncentrować i przez dłuższy czas utrzymywać poziom skupienia na wysokim poziomie. Będziemy mogli uczyć się w sposób aktywny. Nareszcie zaczniemy zapamiętywać to wszystko, o czym słuchamy i czytamy. W ciągu dnia będziemy przyswajać nową wiedzę i nowe umiejętności, a noc (czyli sen) pozwoli nam to wszystko utrwalić. Nie bez powodu podczas zakuwania do egzaminu można mieć wrażenie, jak gdyby nic się nie umiało, ale już po krótkiej drzemce magicznym cudem zaczyna się odtwarzać wyuczone formułki i to bez żadnych trudności.

Snu nie możemy bagatelizować, bo im dłużej będziemy to robić, tym tragiczniejsze będą tego skutki. Starajmy się odpoczywać jak najlepiej. Róbmy to codziennie i nie myślmy, że jest to strata czasu.

Więcej artykułów o psychice i zdrowym stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.globalna.pl/.